Portal miłośników polskich szlaków wodnych

Osłonka

Tel.: 55 247 24 01

Typ obiektu: Przystań jachtowa

Lokalizacja (GPS): 54 ° 16 ′ 98 ″ N 19 ° 13 ′ 81 ″ E

Region, akwen: Pętla Żuławska, Szkarpawa

Jedna z pierwszych przystani wykonana w ramach I Etapu projektu "Pętla Żuławska". Zlokalizowana jest na 23 km Szkarpawy - na jej prawym brzegu, tuż przy ujściu Szkarpawy do Zalewu Wiślanego. To idealne miejsce wypadowe w wielu kierunkach. Przystań jest rozdzielona na dwie części wałem przeciwpowodziowym. Część nadwodna to drewniana keja, przy której głębokość wynosi około 1,8 metra - cumujemy longside do kei. Na kei znajdziemy przyłącza energetyczne, jest podciągnięta woda, cała keja jest oświetlona. Na części lądowej znajduje się Budynek a nim węzeł sanitarny, wiata na biesiady, miejsce na ognisko oraz boisko do siatkówki. Na miejscu możemy wypożyczyć także rower. W pobliży przystani warto zobaczyć pobliską stację pomp oraz Marzęcino, gdzie znajdują się ruiny dawnej śluzy oraz zabytkowy kościół. W sezonie 2012 miejsce te odwiedziło 1700 żeglarzy, przybyło 367 jednostek.

W Osłonce, niedaleko Marzęcina znajduje się przystań żeglarska będąca elementem szlaku Pętli Żuławskiej. W urokliwym miejscu, nad rzeką Szkarpawą w 2012 powstał profesjonalny pomost cumowniczy z dostępem do prądu i wody oraz zapleczem rekreacyjnym (boisko, miejsce na ognisko, zaplecze kuchenne) oraz sanitariatami. Baza jest czynna w okresie letnim i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. W pierwszym sezonie funkcjonowania przystań odwiedziło ponad 1700 żeglarzy, motorowodniaków, rowerzystów.

Część nadwodna

Część nadwodna to drewniany pomost cumowniczy, do którego cumujemy burtą. Na pomoście duże dalby cumownicze, przyłącze prądu, możliwość poboru wody, oświetlenie. Uwaga! Pomost przystosowany jest do cumowania tylko w części nieosłoniętej barierkami! W miejscu, gdzie od strony wody są cztery przęsła ogrodzenia, na poziomie burty wystają belki konstrukcyjne. Do części lądowej przechodzimy przez wał (po którym czasem przejeżdżają samochody) do części lądowej przystani.

Część lądowa

Parterowy budynek obsługi przystani, wiata biesiada z miejscem do zmywania naczyń, pole namiotowe, parking, boisko do piłki plażowej. Całość terenu jest ogrodzona.