„Żuławami należy się delektować. Tutaj trzeba wracać wielokrotnie. Czas pozwoli się wodniakowi rozkochać w tym regionie i w jego licznych drogach wodnych.”
„Rejs Kanałem Oberlandzkim to nie tylko obowiązkowa wyprawa dla każdego wodniaka, ale także uczta dla wielbicieli dzikiej przyrody i zabytków hydrotechniki.”
Przewodnik zawiera nie tylko schemat i kilometraż poprowadzonych przez korytarze dzikiej przyrody, spektakularnych i obfitujących w liczne zabytki techniki dróg wodnych Żuław i Kanału Oberlandzkiego (Elbląskiego). W przewodniku zamieszczono także liczne przydatne informacje praktyczne oraz opisy ciekawych miejsc położonych na trasie rejsu. Opracowanie uzupełniono o rys historyczny budowy Kanału Oberlandzkiego.
Wodniak, któremu podczas podróży towarzyszy niniejszy przewodnik, przekona się, że rejs po Żuławach to wyprawa do krainy facynującej i tajemniczej.
„Napisany z pasją przez jednego z najbardziej doświadczonych wodniaków przewodnik jest wyśmienitą lekturą wakacyjną oraz bardzo przydatnym narzędziem podczas każdego rejsu po Żuławach i po Kanale Oberlandzkim. To obowiązkowy element wyposażenia każdej barki, żaglówki i łódki pływającej po tym regionie.”
- Tomasz Major, autor Przewodnika „Drogi wodne w Polsce” i twórca portalu www.drogiwodne.pl.
kmdr Jan Maria Wilczopolski od kilkudziesięciu lat eksploruje polskie szlaki wodne. Pływa kajakiem, pontonem, tratwami, łodziami, jachtami i żaglówkami, a ostatnio także barką. Jego łódka „Pan Lokomotyffka” co roku, od maja do września non stop przemieszcza się po polskich rzekach, kanałach i jeziorach. Emerytowany marynarz, bojownik o niepodległość Polski, gawędziarz, poszukiwacz przygód i skarbów; skarbnica wiedzy o polskich drogach wodnych – o ich historii, ciekawych zakamarkach i mrocznych tajemnicach.
"Oddaję w ręce wodniaków przewodnik po drogach wodnych Żuław i Kanału Oberlandzkiego. Zawiera on nie tylko schemat i kilometraż poprowadzonych przez korytarze dzikiej przyrody, spektakularnych i obfitujących w liczne zabytki techniki dróg wodnych tego regionu. W przewodniku zamieściłem także liczne przydatne informacje praktyczne oraz opisy ciekawych miejsc położonych na trasie rejsu. Opracowanie uzupełniłem o rys historyczny budowy Kanału Oberlandzkiego.
Wodniak, któremu podczas podróży towarzyszy niniejszy przewodnik, przekona się, że rejs po Żuławach to także wyprawa w facynującą i tajemniczą krainę historii budowy dróg wodnych na dzisiejszych ziemiach Polski. Dzięki uprzejmości Tomasza Majora, w przewodniku wykorzystałem materiały opublikowane w jego niezastąpionym opracowaniu: „Drogi Wodne w Polsce”. Dzięki uprzejmości Tomasza Majora i trójki małych wodniaków, dorzuciłem do niniejszego dzieła garść praktycznych uwag z rejsu odbytym w 2015 roku, po rewitalizacji Kanału, pochylni i śluz. Bardzo dziękuję Tomaszowi Majorowi oraz jego teamowi z portalu www.DrogiWodne.pl za wszechstronne i szczodrobliwe wsparcie w trakcie przygotowywania tego przewodnika, a także za piękne, szybkie i niezawodne wydanie dzieła."
kmdr Jan Maria Wilczopolski od kilkudziesięciu lat eksploruje polskie szlaki wodne. Pływa kajakiem, pontonem, tratwami, łodziami, jachtami i żaglówkami, a ostatnio także barką. Jego łódka co roku, od maja do września non stop przemieszcza się po polskich rzekach, kanałach i jeziorach. Emerytowany marynarz, bojownik o niepodległość Polski, gawędziarz, poszukiwacz przygód i skarbów; skarbnica wiedzy o polskich drogach wodnych – o ich historii, ciekawych zakamarkach i mrocznych tajemnicach.